zima stulecia
zima stulecia

Oto galeria zdjęć dokumentujących największą zimę w Polsce na przełomie 1978/1979 roku.


Choć dzisiaj określenie "jarmarczny" czy też "odpustowy" ma raczej wydźwięk negatywny i kojarzy się raczej z masowością i tandetą, to jeszcze do niedawna odpusty stanowiły doskonałe miejsce rozrywki dla całych rodzin. Poniżej znajdziecie 8 najbardziej popularnych zabawek, które można było kupić na każdym odpuście.

Święto I komunii, to nie lada wyzwanie. Dla dzieci, ale i rodziców, którzy nie tylko muszą ogarnąć wszystkie sprawy związane z organizacją uroczystości w kościele, ale również przyjęciem dla gości. Dla gości, którzy starają się sprostać oczekiwaniom dzieci związanymi z prezentami. Nic więc dziwnego, że planowanie uroczystości trwa tygodniami a budżety domowe trzeszczą w szwach. Komunia to co roku problem dla rodziców i chrzestnych: jaki prezent kupić dziecku na komunię?

Oto lista 7 najbardziej popularnych prezentów komunijnych w latach 80'

Czasy PRL-u kojarzą się nam nie tylko z komunizmem, pustkami w sklepach czy innymi szarościami dnia codziennego ale także z kultową, ówczesną kinematografią polską. A co z wnętrzami zwykłych mieszkań?

Poniżej przedstawiamy 10 najbardziej znanych dobranocek z dawnych lat. Oprawa wizualna wielu z nich pozostawia wiele do życzenia, ale mimo to przywołują najmilsze wspomnienia. Czy Wam także łezka w oku kręci się na wspomnienie dawnych lat?

Nie od dziś wiadomo, że etos pracy był fundamentalną zasadą PRL a cała rzeczywistość była wręcz naszpikowana wszelkiego rodzaju nakazami oraz wszelkiej maści zakazami, które często przybierały dość niekonwencjonalną, czasami wręcz groteskową formę. Poniżej przedstawiamy Wam 10 oryginalnych tabliczek z epoki PRL.

Oto tekst o Polscce i Polakach, który ukazał się w jednym z francuskch czasopism. Francuzi próbują odnaleźć logikę w funkcjonowaniu państwa polskiego oraz w polskiej pogmatwanej rzeczywistości.

Przeczytajcie, bo naprawdę warto!

Wbrew powszechnie panującej opinii, moda w PRL wcale nie była zachowawcza i nudna. Istniał wprawdzie pewien socjalistyczny kanon, zbiór norm dotyczących ubioru, jednakże lud pracujący miast i wsi nie do końca stosował się do odgórnych zaleceń. Wszechogarniający deficyt jakichkolwiek dóbr oraz puste półki sklepowe wprost zachęcały do modowych eksperymentów.

Poniżej znajdziecie 10 modowych hitów z poprzedniej epoki

Polska like
Polska like

Od dawna wiadomo, że Polska to kraj dość specyficzny. Niegdyś wizerunek Polski i sterotypowego Polaka nie należał do najbardziej korzystnych. Poniżej możecie znaleźć kilka dość specyficznych faktów dotyczących naszego kraju.

Wśród gąszczu seriali kryminalnych istnieją serialowe pozycje, które zasługują na szczególną uwagę. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie 10 najbardziej interesujących oraz nowatorskich seriali kryminalnych wszech czasów.

Randka w ciemno
Randka w ciemno

Był taki czas, że te programy przyciągały przed ekrany miliony widzów, a ich hasła do dziś zna większość Polaków. Pomimo tego, że wiele im brakowało do doskonałości a często wręcz ocierały się o obciach, to na samo wspomnienie kręci się łezka w oku. Kto z Was za nimi tęskni?

W dzisiejszych czasach telewizja jest powszechnie dostępnym medium. Jednakże całkiem niedawno zasięg i oferta programowa była dość mocno ograniczona. Mimo tego jest kilka faktów dotyczące telewizji, które zasługują na szczególną uwagę. Dziś przedstawiamy Wam 10 niezapomnianych duetów telewizyjnych, które na stałe zapisały się w historii.

Jak było w PRL-u, każdy wie. Jaka była cena za to, że prawie każdy miał pracę i dach nad głową – również wiemy. Dziś wiele osób tęskni do tamtego klimatu, do smaku i kolorytu tamtych dni, do dzieciństwa, do młodości, zostawionych właśnie w czasach Polski Ludowej. Do niektórych rzeczy chciałoby się powrócić, chociaż na chwilę…

W PRL nazwa "komiks" (jako jeden z atrybutów Zachodu) była niemile widziana przez władze komunistyczne. Powzechnie używanymi nazwami były "historyjki obrazowe" (Tytus, Romek i A'Tomek) czy też "kolorowe zeszyty" (Kapitan Żbik). Poniżej zebraliśmy dla Was 10 wyjątkowych komiksów, które można zaliczyć do klasyki gatunku.

Wprawdzie dla wielu osób okres Polski Ludowej do barwnych nie należał. Często jednak każdy z nas przywołuje dawne wspomnienia z dzieciństwa, zaklętego w przedmiotach, gadżetach, prymitywnych sprzętach RTV i AGD, bazarowych hitach i ówczesnych komunijnych evergreenach. Z pewnością miałeś coś z przedmiotów, które oglądasz. Co to było?

W PRL etos pracy podkreślano na wszelkie możliwe sposoby, propagandowe hasła zajmowały dużo miejsca na kolorowych plakatach. Oprócz doniosłej roli pracy na rzecz budowy lepszego jutra, niezwykle ważną rolę w życiu codziennym pełniła walka z ukrytym wrogiem ludu pracującego miast i wsi. Zobaczcie naszą galerię propagandowych plakatów z minionej epoki.

Co mi zrobisz jak mnie złapiesz - droga do pracy
Co mi zrobisz jak mnie złapiesz - droga do pracy

Nie od dziś wiadomo, że polska kinematografia, pomimo ograniczeń budżetowych oraz często niesprzyjającemu klimatowi politycznemu, stała zawsze na bardzo wysokim poziomie. Na szczególną uwagę zasługują komedie polskie z okresu PRL, które zyskały status kultowych, w doskonały sposób ukazując groteskowy i często absurdalny obraz minionej epoki. Oto garść kultowych scen z polskich komedii. Życzymy miłego oglądania!

Początek strony