Czy jest ktoś, kto nie oglądał "Seksmisji"? Chyba nie. Cytaty z tego kultowego filmu na stałe weszły do mowy codziennej. Poniżej znajdziecie kilka zabawnch ciekawostek, które rzucą dodatkowe światło na tę legendarną polską produkcję.
1. Cenzura

Wersja wyświetlana w Polsce była o 3 minuty krótsza, niż planowano. Cenzurze nie spodobała się kwestia: „Kierunek wschód, tam musi być jakaś cywilizacja” oraz kilka innych. Sporna była też np. scena kontroli granicznej w windzie (cenzor chciał, aby aktorzy zamiast po czesku, mówili w niej po niemiecku) oraz gest jaki wykonuje Maksio (dwa palce układające się w literę V – symbol „Solidarności). Juliusz Machulski sfilmował tę ostatnią scenę celowo, by przyczepiła się do niej cenzura, sądząc, że po jej wycięciu urzędnicy zostawią resztę filmu w spokoju. Niestety, przeliczył się.

Czy jest ktoś, kto nie oglądał "Seksmisji"? Chyba nie. W Polsce ta komedia już dawno zyskała miano dzieła kultowego a cytaty z filmu weszły na stałe do języka potocznego. Ponizej znajdziecie kilka faktów o tej kultowej polskiej produkcji.

 

2. Wieliczka

Zdjęcia kręcono w Polsce, m. in. w kopalni soli w Wieliczce (sceny w podziemnym mieście, w którym Maks i Albert uzyskują schronienie po brawurowej ucieczce z Archeo). Kopalnia zyskała na współpracy z filmowcami trudne do zdobycia w tamtym czasie kable. Potrzebne były do oświetlenia groty w trakcjie zdjęć. Po zakończeniu zdjęć oddano je dyrektorom Wieliczki.

 

 

3. Willa Jej Ekscelencji

Willa Jej Ekscelencji stoi do dzisiaj – wierni fani mogą ją oglądać zza płotu w okolicach Łodzi. W 2009 roku właścicieli willi odwiedziła ekipa telewizji TVN, przygotowująca materiał filmowy do magazynu „Uwaga”.4. Gra komputerowa

Na motywach „Seksmisji” w 1991 roku powstała gra komputerowa „A.D. 2044”, którą wyprodukowała firma L.K. Avalon. Gra stała się olbrzymim hitem, grali w nią niemal wszyscy użytkownicy komputerów Atari, a każde szanujące się pismo o grach drukowało opis jej przejścia. W 1996 roku gra ukazała się także na komputery PC. Już sama promocja gry przygodowej nawiązującej scenariuszem do „Seksmisji” była nietypowa. Niewiele polskich gier tak silnie reklamowano w prasie, o niewielu rozmawiano też tak często w radio. Żadna polska produkcja powstała przed A.D. 2044 nie mieściła się aż na dwóch kompaktach.

 

5. Inspiracje

Po premierze filmu krytycy z zachwytu doszukiwali się w „Seksmisji” inspiracji słynnym „Miastem Kobiet” Federico Felliniego, w którym to główny bohater, grany przez Marcello Mastroianniego, trafia do miasta kobiet. W mieście trwa akurat kongres feministek. Zupełnym przypadkiem staje się obiektem zarówno pożądania, jak i osobą ścigana, prześladowaną i zagrożoną przez agresywne kobiety.

 

6. Protest feministek

Dość dużym zaskoczeniem była reakcja amerykańskiej publiczności na fabułę filmu. W szczególności tamtejszych feministek. Juliusz Machulski wspomina, że po pokazie w Minneapolis film został bardzo surowo oceniony przez feministki, które nie odebrały tego filmu jako krytyki ustroju totalitarnego ale opowieści o wyższości mężczyzn nad kobietami.

 

Początek strony