Przygotowaliśmy dla Was zestawienie polskich seriali wszech czasów. Na tych serialach wychowały się miliony Polaków. Tutaj każdy, kto kocha produkcje sprzed lat, znajdzie coś dla siebie.

 

Czterdziestolatek

Lata 70., Warszawa. Państwo Karwowscy oraz ich dwójka dzieci to przeciętna polska rodzina. Magda Karwowska jest hydrologiem, a Stefan Karwowski nadzoruje budowę trasy W-Z. Oboje pracują w państwowych przedsiębiorstwach i muszą zmagać się z absurdami ówczesnej rzeczywistości.


Czterdziestolatek

Jan Serce

Serial opowiadający o poszukiwaniu uczucia przez zwykłego, polskiego mężczyznę, tytułowego „Jana Serce”. Bohater to prosty robotnik, pracujący w stolicy, zajmujący się kanałami w dzielnicy Wola. Jego marzeniem jest mądra i kochająca żona. Poszukiwaniom miłosnym młodego kanalarza towarzyszy nastrojowa muzyka autorstwa Seweryna Krajewskiego. Jan Serce tym bardziej chciałby odnaleźć miłość, by móc wyprowadzić się od samotnej, owdowiałej matki. Perypetie sercowe Janka to prawdziwa kronika wypadków miłosnych. Wiąże się z rozmaitymi kobietami, młodymi, dzieciatymi, skomplikowanymi. Bohater pozwala sobie nawet na zakochanie się w żonie przyjaciela. Na szczęście w końcu udaje mu się odnaleźć miłość i to oczywiście w momencie, kiedy najmniej się tego spodziewa.

Serial nakręcił w 1981 roku Radosław Piwowarski. Wystąpiło w nim wiele gwiazd polskiego aktorstwa: Jan Himilsbach, Krystyna Feldman, Marian Kociniak, Wiesław Michnikowski, a w tytułowej roli Kazimierz Kaczor. Serial doczekał się tylko dziesięciu odcinków, ale z uwagi na wrażliwego idealistę uczuciowego, jakim jest Janek – na długo zapadł w pamięć... i w serca widzów.


Jan Serce

W labiryncie

Innym „kamieniem milowym” w historii polskich seriali jest słynny tasiemiec obyczajowy, czyli „W labiryncie”. Emitowano go od 1988 roku przez trzy kolejne lata, a pomysłodawcą serii był Paweł Karpiński. Czas ukazany w serialu to ważny okres przemian ustrojowych. Dlatego serial ukazuje pracowników Pracowni Farmakodynamiki Instytutu Farmakologii Klinicznej. Punktem wyjścia jest przyjazd Ewy Glinickiej – młodej dziewczyny, która trafia tam do pracy po śmierci narzeczonego.

Serial, choć kręcony z marszu, w naturalnych wnętrzach czy plenerach, budził wiele emocji.

W perypetiach pracowników Instytutu nie brakowało dramatów, problemów rodzinnych, romansów i kłopotów ze zdrowiem. Co tydzień przed ekranami telewizorów zasiadało kilkanaście milionów widzów. Podziwiali aktorskie kreacje Marka Kondrata, Piotra Skargi, Wiesława Drzewicza, Leona Niemczyna, Karola Strasburgera, Eugenii Herman, Barbary Horawianki, Gustawa Lutkiewicza, Dariusza Kordka czy Jowity Miodlinkowskiej.

Serial doczekał się rekordowej jak na owe czasy liczby odcinków, bo aż stu dwudziestu. Mówi się, że zapoczątkował polską modę na seriale typu „opera mydlana”.

 

 

Czterej pancerni i pies

Pierwszym tego rodzaju serialem są „Czterej pancerni i pies”, który powstał na bazie książki Jerzego Przymanowskiego pod tym samym tytułem. Autor książki współtworzył także scenariusz. Serial o czterech członkach załogi czołgu „Rudy 102” oraz piątym, nieformalnym, w postaci psa Szarika cieszył się wielką, niesłabnąca popularnością, mimo że nakręcono jedynie dwadzieścia jeden odcinków.

Serial emitowano w latach 1966 – 1970 i jeśli jakikolwiek zasługuje na miano „legendarnego” to właśnie ten. Zakładano nawet „Kluby Pancernych” dla zafascynowanej bohaterami młodzieży. Swoje wielkie role stworzyły tam ikony polskiej sztuki aktorskiej: Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Roman Wilhelmi i Wiesław Gołas.

Serial z lekkiego dystansu traktował temat wojny. Były w nim poważne sceny i tematy, ale nie brakowało humoru, zabawnych scen i tekstów. Zmęczona martyrologią publiczność przywitała taką odmianę z wielką euforią.

 

Kariera Nikodema Dyzmy

Powieściowy pierwowzór "Kariery Nikodema Dyzmy" zrodził się z potrzeby zemsty. Młody dziennikarz Tadeusz Dołęga-Mostowicz popełnił swego czasu artykuł, w którym niezwykle krytycznie odniósł się do rządów Józefa Piłsudskiego. Poirytowany marszałek postanowił oduczyć bezczelnego pismaka nieeleganckiego stylu, nasyłając na niego swoich podwładnych. Skatowany Dołęga-Mostowicz wpadł wówczas na pomysł napisania powieści będącej satyrą na polityczny salon dwudziestolecia. Głównym bohaterem uczynił bezrobotnego urzędnika z prowincji, który w zawrotnym tempie osiąga sukces na szczytach władzy.

Nikodema Dyzmę spotykamy w obskurnej spelunie, gdzie próbuje zarobić na chleb, grając na mandolinie. Z jego zdawkowych rozmów z gospodynią wynika, iż nie ma żadnych bliskich. Kiedyś pracował na poczcie w Łyskowie, ale z powodu kryzysu wyleciał na bruk. Wówczas zdecydował się szukać szczęścia w stolicy. Wyrzucany za drzwi przez kolejnych potencjalnych pracodawców, Dyzma ląduje pod Hotelem Europejskim, gdzie znajduje przypadkowo zaproszenie na rządowy raut. Bohater dochodzi do wniosku, że jeśli nie zostanie zatrzymany przez ochronę, to będzie mógł się przynajmniej najeść do syta. W trakcie imprezy nielubiany, choć wpływowy minister Terkowski, wytrąca Dyzmie z dłoni talerzyk z sałatką, za co zostaje obrzucony stekiem wyzwisk. Zebrane towarzystwo jest zachwycone rzekomo bezkompromisową postawą bohatera. Tak zaczyna się niesamowita kariera Nikodema Dyzmy.

 

Noce i dnie

Serial na podstawie obszernej powieści Marii Dąbrowskiej o tym samym tytule. Jerzy Antczak nakręcił film fabularny i na jego podstawie stworzono serial. Telewizyjna wersja lektury Marii Dąbrowskiej jest dokładną ekranizacją. Serial na długie lat pozostawał w pamięci widzów. Niezapomniane kreacje stworzyli w nim Jadwiga Barańska jako Barbara Niechcic i Jerzy Bińczycki jako Bogumił Niechcic. Oprócz nich w serialu możemy zobaczyć gwiazdy takie jak: Beata Tyszkiewicz, Jan Englert, Jerzy Kamas, Stanisława Celińska, Karol Strasburger i inni.

Serial emitowano na antenie TV po raz pierwszy w lutym 1978 roku, trzy lata po pokazie kinowej wersji historii państwa Niechciców. Serial liczył dwanaście odcinków, a w masowej pamięci pozostaje słynna scena ze zbieraniem nenufarów, która przypomina się Barbarze przez całe życie. Walc, będący motywem przewodnim sceny, to słynny utwór autorstwa Waldemara Kazaneckiego, za który muzyk odebrał wiele nagród. To najpiękniejszy motyw muzyczny w historii polskiego kina.

 

Stawka większa niż życie

Serial przez wielu uważany za najlepszy polski serial sensacyjny. Akcja zaczyna się w roku 1941. Młody polak Stanisław Kolicki rozpoczyna współpracę z wywiadem radzieckim. Przedostaje się na stronę sojusznika i przekazuje informacje o koncentracji niemieckich wojsk wzdłuż granicy. W tym samym czasie wywiad radziecki aresztuje oficera niemieckiego Hansa Klossa, do którego Kolicki jest łudząco podobny. Rosjanie postanawiają wykorzystać to podobieństwo do celów wywiadowczych. Kolicki jako Hans Kloss dokonuje brawurowej ucieczki na stronę niemiecką. Zajmuje miejsce swojego sobowtóra w strukturach wojskowego kontrwywiadu. Jako agent J-23 zaczyna tajną misję w niemieckiej armii. Bohater zostaje zdemaskowany. Udaje mu się jednak upozorować własną śmierć i zbiec. Wkrótce, na własną prośbę znowu przenika do Abwehry, tym razem już jako "prawdziwy" Hans Kloss.

 

Alternatywy 4

Serial opowiada o przygodach kilku rodzin pochodzących z różnych grup społecznych Wszyscy bohaterowie wprowadzają się do nowo oddanego bloku na warszawskim osiedlu. Na nowych mieszkańców czeka wiele niespodzianek oraz przebiegły gospodarz, Stanisław Anioł (Roman Wilhelmi).

Alternatywy 4

 

Początek strony