Wszystko wskazuje na to, że w ten weekend czekają nas upały. Wielu z nas zastanawia się jak radzić sobie z wysoką temperaturą. Jest wiele sposobów na upały - jedne znane wszystkim, inne zupełnie nietypowe.

 

1. Płyny

Przede wszystkim nawadnianie. Powinno wypijać się conajmniej 2 litry wody przy temperaturze ponad 20 stopni. W czasie upałów lepiej pić wodę zmieszaną z czymś niż tę w czystej postaci. Wówczas dłużej zostanie ona w organizmie. Poza sokami czy herbatą można sięgnąć po warzywa i owoce, które w większości składają się z wody, np. arbuza czy ogórka.

 

2. Drzemka

Podstawowa i najprostsza zasada, którą od tysięcy lat stosuje się w basenie Morza Śródziemnego to: między 11 a 14 zróbmy sobie znaną z krajów południa siestę. Jeśli jednak sposób na upał rodem z Hiszpanii czy Włoch jest dla nas nieosiągalnym luksusem, bo musimy pracować, warto zrobić sobie chociaż 15 minutową przerwę.

 

3. Posiłek

Pamiętaj też, że konieczność strawienia posiłku to wysiłek dla naszego organizmu. Dlatego nie obciążaj go schabowym czy pieczenią, a postaw na lekkie posiłki. Owocowe czy warzywne sałatki są doskonałym rozwiązaniem na upalne dni.

 


4. Chłodne okłady

Gdy z nieba leje się żar, pomogą okłady z wilgotnych ręczników

W czasie upałów ulgę mogą przynieść chłodne (ale nie zimne) okłady z wilgotnych ręczników. Parująca woda schłodzi ciało tak, jak pot, a nasz organizm się nie odwodni.

 

5. Miejska fontanna

Najgorsze są upały w miastach. Nagrzewa się beton, asfalt, ciepło paruje z ulic. Kiedy stoi się na centrum miasta, można dostrzec nagrzewającą się wciąż powierzchnię, z której ulatnia się ciepło, niczym efekt Fata Morgana. Jeśli naprawdę musisz udać się tego dnia w betonowe rejony, przysiądź na chwilę przy miejskiej fontannie i odpocznij, rozkoszukąc się lekka bryzą, która ochładza rozgrzane ciało.

 
 

Początek strony